„Dieta fasolowa” – przepis na fasolkę po bretońsku w wersji wegetariańskiej
16. 7. 2019
· 4 minuty czytania
Fasola stanowi wyjątkowe źródło białka i błonnika, dlatego powinna znaleźć się w codziennej diecie. Dowiedz się, jak przygotować pyszne danie z tym warzywem w wersji wege!
Spis treści
Nasiona roślin strączkowych to prawdziwe bogactwo cennych dla zdrowia składników odżywczych. Zobacz, jakie właściwości posiada fasola i sprawdź przepis na pyszną i sycącą fasolkę po bretońsku w wersji wegetariańskiej.
Spis treści:
Fasola − bogactwo odmian
Fasola należy do roślin z rodziny bobowatych. Poszczególne jej gatunki różnią się między sobą wielkością, barwą, smakiem i zawartością substancji odżywczych. Wyróżnia się m.in. fasolę białą, beżową z ciemnymi cętkami, zieloną, czerwoną i czarną. Najbardziej popularna
fasola biała, ma wiele odmian.
Wśród nich można wymienić np.:
- fasolę jaś – o dużych ziarnach, używaną najczęściej do przygotowywania słynnej fasolki po bretońsku
- fasolę perłową – o małych ziarnach, nadającą się do zup i sałatek
- fasolę cannellini – o średniej wielkości ziarnach, wykorzystywaną do zup, np. minestrone
- fasolę haricot bean lub navy bean – używane do przyrządzania typowych angielskich śniadań
Fasola doskonale komponuje się z pomidorami, kukurydzą i cebulą. W dalszej części artykułu poznasz jej szczególne właściwości.
Sprawdź też przepis na wegański smalec z dodatkiem białej fasoli.
Przepis na fasolkę po bretońsku w wersji wegetariańskiej
Czas przygotowania: 30 minut
Ilość porcji: 1
Składniki:
- 1/2 puszki białej fasoli
- 3/4 puszki pomidorów krojonych
- 3 łyżki przecieru pomidorowego
- 1/2 cebuli
- 3 pieczarki
- 1/4 pęczka natki pietruszki
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- Przyprawy: pieprz ziołowy, lubczyk, majeranek, papryka ostra, papryka słodka, kurkuma, sól
Przygotowanie:
1.Cebulę obierz i posiekaj drobno.
2. Pieczarki obierz i pokrój na większe kawałki.
3.Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i wrzuć cebulę.
4.Do zeszklonej cebuli dodaj pieczarki. Przypraw pieprzem ziołowym i majerankiem. Wymieszaj i smaż na wolnym ogniu pod przykryciem przez ok. 5 minut.
5.Dodaj pomidory i koncentrat pomidorowy. Przypraw papryką słodką, papryką ostrą, kurkumą, lubczykiem i solą. Całość gotuj pod przykryciem przez 10 minut.
6. Dorzuć fasolę i gotuj przez 3 minuty.
7.Natkę pietruszki posiekaj drobno i dodaj na patelnię.
8.Fasolkę podawaj z pieczywem pełnoziarnistym. Smacznego!
Sprawdź też przepis na faszerowaną cukinię.
Fasola – dieta pełna cennych składników odżywczych
Fasola, niezależnie od odmiany, to bogate źródło białka, błonnika pokarmowego, witamin
i składników mineralnych. Białko roślinne, w przeciwieństwie do zwierzęcego, nie zawiera wszystkich aminokwasów egzogennych (czyli tych, których organizm nie potrafi sam wytworzyć) w odpowiednich proporcjach. Dlatego też, żeby uzupełnić brakujące aminokwasy, warto łączyć nasiona roślin strączkowych z produktami zbożowymi.
Fasola dostarcza sporej ilości błonnika pokarmowego. Rozpuszczalne w wodzie frakcje włókna obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Z kolej nierozpuszczalne – poprawiają perystaltykę jelit i chronią przed zaparciami. Fasola to również dobre źródło witamin z grupy B, żelaza i magnezu, które wspomagają pracę układu nerwowego. Zawarte w fasoli polifenole to związki o właściwościach przeciwutleniajacych, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i nowotworów.
Fasola biała – przepisy „dieta fasolowa”
Wiele osób rezygnuje z fasoli z obawy przed wzdęciami i gazami po jej spożyciu. Można jednak temu zapobiec. Wystarczy ją odpowiednio przyrządzić. Fasolę najpierw mocz w zimnej wodzie bez dodatku soli przez ok. 10 godzin. Następnie gotować gotuj ją jeszcze przez ok. 1,5 godziny bez przykrycia. Niestety, jest czasochłonne i wymaga cierpliwości. Oczywiście można ułatwić sobie sprawę i wybrać fasolę z puszki. Pamiętaj, żeby wybierać tę bez zbędnych dodatków!
Sprawdź też nasze przepisy na potrawy z fasoli − pasztet z białej fasoli: Dieta wegańska, czyli wielkanocny pasztet z fasoli z suszonymi śliwkami i pasztet z fasoli i soi: Przepis na święta – jarski pasztet z fasoli i soi.
Czerwona fasola − dieta z ograniczeniem mięsa
Nasiona roślin strączkowych, ze względu na wysoką zawartość białka, to dobry zamiennik mięsa w diecie. W przeciwieństwie do mięsa nie zawierają nasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do rozwoju miażdżycy. Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia warto zjeść 1 – 2 razy w tygodniu zamiast dania mięsnego, potrawę przygotowaną z roślin strączkowych. Zachęcam Cię do wypróbowania przepisu na pastę do kanapek z czerwonej fasoli: Pasta kanapkowa z czerwonej fasoli i pieczonej papryki.
Wartość odżywcza 1 porcji
WW: 3,4
WBT: 1,7
Ilość w porcji (miara opisowa) | Energia (kcal) | Białko (g) | Tłuszcze (g) | Węglowodany (g) | Błonnik (g) | |
Wegetariańska fasolka po bretońsku | 1 miseczka | 326 | 16,3 | 11,1 | 37,1 | 3,4 |