Najlepsze zioła na oczy – co warto stosować?

3. 12. 2021 · 4 minuty czytania

Najlepsze zioła na oczy: poprawiają ostrość widzenia, pomagają przy zmęczonych oczach, łzawieniu i zapaleniu spojówek. Zobacz, które rośliny lecznicze są najskuteczniejsze. Jak je stosować?

Michał Mazik
Michał Mazik
Najlepsze zioła na oczy – co warto stosować?

Natura zna lekarstwa na wiele dolegliwości, dotyczy to również zmysłu wzroku. Rośliny lecznicze mają różnorodne działanie wyróżnia się m.in. zioła na suche oczy, na poprawę wzroku oraz lepsze widzenie nocą. Które gatunki są najskuteczniejsze? Jak je stosować?

Zioła na wzrok dlaczego są potrzebne?

Oczy odpoczywają jedynie nocą, w czasie snu, a przez większość dnia są narażone na działanie niekorzystnych czynników. Męczą się na skutek pracy przed komputerem, długiej jazdy samochodem czy zbyt silnego światła. Ulegają podrażnieniu, a w dłuższej perspektywie mogą pojawić się problemy z widzeniem. Do pogłębienia problemu przyczynia się niewłaściwa dieta (np. niedobór witaminy A i antyoksydantów). To powód, aby poza tradycyjnymi rozwiązaniami, np. kroplami do oczu, regularnie korzystać z dobrodziejstwa ziół. Najlepsze zioła na wzrok działają profilaktycznie, nie dopuszczając do pogorszenia jakości widzenia, ale jednocześnie mogą w pewnym stopniu zahamować lub cofnąć niekorzystne zmiany.

Sprawdź ćwiczenia na wzrok.

zioła dobre na wzrok - rabarbar

Zioła szwedzkie na oczy sprawdzona mieszanka

Dużą popularnością cieszą się szwedzkie zioła na oczy, tj. mieszanka wg receptury Marii Treben składająca się z jedenastu gatunków. Można przyrządzać ją w formie naparów i stosować zarówno zewnętrznie (przemywanie), jak i wewnętrznie (zioła na oczy do picia). Działa na oczy kojąco, likwiduje podrażnienia, nawilża, a jednocześnie dostarcza organizmowi ważnych substancji aktywnie czynnych.

Szwedzka mieszanka na oczy zawiera:

  • Bylinę piołun (Artemisia absinthium),
  • Balsamowiec mirra (Commiphora habessinica),
  • Szafran (Crocus),
  • Kamforowiec (Cinnamomum camphora),
  • Rabarbar ogrodowy (Rheum rhaponticum),
  • Ostryż (Curcuma),
  • Mannę (Glyceria),
  • Driakiew (Scabiosa),
  • Dziewięćsił (Carlina),
  • Arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica).

Zioła dobre na oczy najbardziej znane gatunki

Zdecydowanym numerem jeden wśród roślin leczniczych stosowanych na poprawę wzroku jest świetlik łąkowy (Euphrasia officinalis). Ma szerokie zastosowanie:

  • łagodzi podrażnienia spojówek i brzegów powiek,
  • poprawia ostrość widzenia,
  • pomaga przy zmęczeniu oczu oraz przy nadwrażliwości na promienie słoneczne.

Można go stosować w formie odwaru lub kupić krople do oczu oparte na jego bazie. W jego skład wchodzą m.in. glikozydy, flawonoidy, olejki eteryczne, kumaryny, garbniki, kwasy organiczne oraz sole mineralne.

borówka amerykańska - roślina dobra na wzrok

Inne rośliny lecznicze, z których warto korzystać na co dzień

  • Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) zawiera alfa-bisabolol i jego tlenki, które mają działanie bakteriobójcze. Warto z niego korzystać w formie naparu. Nadaje się do przemywania oczu. Można używać nawet mokrych saszetek, które służą do sporządzania herbatek. Rumianek koi podrażnienia i pomaga na zmęczone oczy.
  • Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) zaleca się regularnie pić sok z borówki, np. szklankę dziennie. Dzięki temu można poprawić wzrok, zwłaszcza widzenie nocą. Borówka to skarbnica antocyjanów.
  • Babka lancetowata (Plantago lanceolata) to niedoceniane panaceum na wiele chorób. Napary i ekstrakty z liści są dobrym źródłem glikozydu aukubiny. Związki te działają kojąco, usuwają obrzęki i worki pod oczami. Uszczelniają naczynia włosowate. Pomagają na zmęczone oczy. Zwalczają zapalenie spojówek. Babka lancetowata znajduje zastosowanie zewnętrznie, np. w postaci naparów i okładów.
  • Nagietek lekarski (Calendula officinalis) jego kwiaty stosuje się podobnie jak liście babki lancetowatej. W szczególności zwalcza zmęczenie oczu i podrażnienia. Oprócz tego pomaga przy nadmiernym łzawieniu.
  • Gorzknik kanadyjski (Hydrastis canadensis) to wszechlek od wieków wykorzystywany wśród ludności Ameryki Północnej. Jednym z zastosowań jest przemywanie oczu w przypadku stanów zapalnych i podrażnień. Można przyjmować go także wewnętrznie dla wzmocnienia organizmu, przeciw infekcjom i dla dostarczenia cennych związków.

    Stosowanie ziół warto połączyć z codziennym przyjmowaniem beta-karotenu. Jego niedobór jest jedną z przyczyn niedowidzenia (jaskry). Warto również spożywać dużo owoców:

    • borówki czernicy (Myrtilli fructus),
    • winorośli właściwej (Vitis vinifera),
    • porzeczki czarnej (Ribes nigrum),
    • bzu czarnego (Sambucus nigra)
    • oraz aronii (Aronia melanocarpa).
    winorośl - roślina dobra na wzrok

    Jak stosować zioła dobre na oczy?

    Zioła na lepszy wzrok powinno się stosować regularnie, korzystając jednocześnie z 2-3 gatunków. Regularnie zaleca się spożywać owoce zawierające dużo antocyjanów (wymienione w artykule) i pić soki owocowe. Ponadto można przyjmować napary, np. z rumianku czy babki lancetowatej. Takie kuracje zaleca się kontynuować przez 2-3 miesiące, potem należy zrobić 1-2 miesiące przerwy. Codziennie można pić 1-2 filiżanki naparu (jest parzony jak herbata). Można korzystać również z suplementów diety opartych na ich bazie.

    Większość roślin leczniczych stosuje się interwencyjnie, tj. w przypadku pojawienia się problemu. Służą do tworzenia okładów i przemywania oczu. Alternatywą są krople do oczu wyprodukowane przy użyciu ziół.

    Sprawdź wskazówki na pieczenie oczu.

    Zioła na dobry wzrok przeciwwskazania

    Zioła na poprawę wzroku uchodzą za bezpieczne, dlatego w większości przypadków można je stosować bez żadnych obiekcji. W szczególności dotyczy to wykorzystania zewnętrznego do przemywania oczu. Kobiety w ciąży i matki karmiące powinny się wcześniej skonsultować z lekarzem. W tym wypadku najbezpieczniejszy jest rumianek pospolity.

    Najlepsze zioła na oczy podsumowanie

    Zioła na oczy warto stosować regularnie, aby nie tylko przywrócić ostrość widzenia, ale również nie dopuszczać do jej pogorszenia. Traktuje się je jako uzupełnienie dla tradycyjnych metod ochrony wzroku.

    Źródła:

    1. E. Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
    2. B-E van Wyk, M. Wink; Rośliny lecznicze świata; Wrocław 2004; MedPharm Polska
    3. Parus A; Grys A; Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.) właściwości lecznicze; Postępy Fitoterapii 3/2010, s. 162-165.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Michał Mazik
    Michał Mazik
    Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym kilka związanych z ziołolecznictwem i naturalnymi metodami leczenia („Zioła w kuchni”, „Zioła w ogrodzie i domu”, „Zdrowie z ogrodu”, „Dary pszczół”). Przez ponad dekadę pracowałem jako ekspert miesięcznika „Zdrowie”. Należę do tej grupy szczęśliwców, którzy połączyli zainteresowania z pracą.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Michał Mazik
    Michał Mazik
    Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym...
    Przeczytaj więcej od tego autora