Dziurawiec zwyczajny – właściwości lecznicze i zastosowanie
Tradycja stosowania dziurawca leczniczego sięga czasów starożytnych. Współczesna medycyna również udowodniła, że to panaceum na wiele chorób. Jak korzystać z jego dobrodziejstw?
Spis treści
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to jedna z najważniejszych roślin leczniczych wykorzystywanych w medycynie ludowej. Ma wszechstronne, dobroczynne działanie dla organizmu. Pomaga m.in. na wątrobę i na depresję. Jak z niego korzystać? Jakie ma najważniejsze właściwości lecznicze?
Dziurawiec ciekawostki i wierzenia
Dziurawiec zwyczajny to pospolita roślina występująca w Polsce naturalnie, m.in. na łąkach, a także uprawiana na szeroką skalę. Ze względu na duże walory dekoracyjne jest chętnie sadzona w przydomowych ogrodach. Jej cechą charakterystyczną stanowią jasne punkty, czyli dziury (stąd nazwa) w liściach. W tych prześwitach znajdują się zbiorniczki olejków eterycznych. Roślina od wieków była znana w medycynie ludowej m.in. jako środek do leczenia dolegliwości układu pokarmowego i chorób zakaźnych. W północno-wschodnich rejonach Polski służyła do zwalczania i leczenia biegunki.
Podstawowe informacje o dziurawcu zwyczajnym | |
Znany także jako: | ziele świętojańskie, krzyżowe ziele, ruta polna |
Zastosowanie i działanie: | przeciwdepresyjne, uspokajające, rozkurczowe, przeciwbólowe |
Dziurawiec a alergia: | Reakcja alergiczna przy ekspozycji na słońce |
Ciąża i karmienie piersią: | Nie zaleca się |
Wierzono, że dziurawiec jest pogromcą czarta. Wykorzystywano go do odganiania Złego. Suszone rośliny układano w domach i przy kapliczkach. Gałązki z kwiatami umieszczano nawet w modlitewnikach, by chronić się przed nieodpowiednimi myślami. Uważano także, że nadepnięcie dziurawca po zachodzie słońca może skutkować porwaniem przez czarodziejskiego konia. Roślinę nazywano zielem świętojańskim, krzyżowym zielem, rutą polną, a także łaską pańską.
Dziurawiec na co stosowano go w medycynie i tradycji ludowej?
- Anglicy używali jej do leczenia obłędu.
- W Rosji służyła do ochrony przed wścieklizną.
- W Brazylii miała pomagać na ukąszenia węży.
- W Polsce zachowała się tradycja umieszczania dziurawca zwyczajnego w wiankach.
Sprawdź też inne, polskie superfoods!
Dziurawiec właściwości lecznicze
W celach leczniczych najczęściej wykorzystuje się ziele dziurawca (Hyperici herba), czyli nadziemną, niezdrewniałą część w początkowej fazie kwitnienia. Jest znany od czasów starożytnych. Ze względu na bogaty i różnorodny skład chemiczny ma szeroki zakres działania. Dziurawiec wykazuje m.in. właściwości:
- przeciwzapalne,
- antydepresyjne,
- żółciopędne,
- moczopędne (zwiększa wydzielanie moczu nawet o 30%); sprawdź też inne zioła i herbaty moczopędne;
- rozkurczające,
- uspokajające,
- wzmacniające
- i przeciwbólowe.
Stosowanie suplementów z dziurawca, np. herbat do zaparzania, nie dopuszcza do obniżenia stężenia serotoniny w organizmie na skutek rozkładu. Dokładny mechanizm działania przeciwdepresyjnego nie jest jednak poznany, mimo to dziurawiec na depresję stosuje się w ramach leczenia profilaktycznego i wspomagającego.
Witaminy: | witamina A i witamina C |
Flawonoidy: | kwercetyna, kemferol, rutyna, izokwercetyna, luteolina |
Karotenoidy: | luteina, violaxantyna, cis-trolina, trolichromon |
Proantocyjanidyny | katechiny i epikatechiny |
Olejki eteryczne: | 2-metylooktan, 2-metylodekan, n-nonan, n-undekan, a- i b-pinen, a-terpineol, geraniol, b-kariofylen, humulen |
Kwasy fenolowe: | kawowy, chlorogenowy, ferulowy, izoferulowy, p-hydroksybenzoesowy, p-kumarowy, wanilinowy |
Pochodne floroglucynowe: | hyperforyna, adhyperforyna, furohyperfryna |
Inne: | hiperycyna, ksantony, garbniki bakteriostatyczne |
Zastosowanie i działanie dziurawca zwyczajnego
- Leczenie depresji.
- Zapobieganie stanom lękowym i zmniejszanie podatności na stres.
- Pobudzanie do działania i poprawa nastroju.
- Walka z bezsennością (sprawdź inne preparaty na bezsenność).
- Leczenie stanów zapalnych żołądka i jelit.
- Zwalczanie pasożytów wewnętrznych.
- Przyspieszanie gojenia ran i oparzeń.
- Zwiększenie regeneracji skóry przy odmrożeniach.
- Pobudzanie wydzielania soków trawiennych.
- Przyspieszenie usuwania toksycznych produktów przemiany materii.
- Wspomaganie leczenia zapalenia oskrzeli, anginy, grypy i astmy.
- Przeciwdziałanie tworzeniu się kamieni moczowych.
- Wspomaganie leczenia pęcherza moczowego i nerek.
- Dziurawiec na wątrobę pozytywnie wpływa i zapobiega jej schorzeniom.
- Pomaga przy braku apetytu, zaparciach i wzdęciach.
- Zewnętrznie i wewnętrznie dziurawiec stosuje się na bielactwo.
Dziurawiec zastosowanie w kosmetyce
Dziurawiec jest znanym dodatkiem roślinnym wykorzystywanym w kosmetyce. Domowym sposobem można go używać w formie naparów, np. dodawanych do kąpieli relaksacyjnych. Nie tylko przyśpiesza gojenie ran, ale także odżywia i ujędrnia skórę. Stosuje się go do leczenia atopowego zapalenia skóry (AZS). Wykazuje również dziurawiec działanie regeneracyjne i kojące. Zawiera związki, które zwalczają wolne rodniki i tym samym opóźniają procesy starzenia. Wystudzony napar można używać zamiast toniku do pielęgnacji skóry trądzikowej i przemywania ropni. Ponadto wykorzystuje się go do płukania jamy ustnej. Niweluje brzydki zapach i zwalcza stany zapalne.
Dziurawiec herbata czy wyciąg?
W większości przypadków ziele dziurawca po prostu zaparza się jak herbatę. Należy zalać je wrzątkiem i odstawić na 15-20 minut pod przykryciem. Warto spożywać szklankę dziennie na 2-3 razy. Picie po posiłku pobudza układ trawienny. W przypadku występowania objawów depresji zaleca się stosować wyciągi oparte na bazie alkoholu. Niektóre związki aktywnie czynne odpowiadające za ten obszar działania nie rozpuszczają się w wodzie, a więc skuteczność naparu herbaty jest niska.
Dziurawiec przeciwwskazania i skutki uboczne
Z dziurawca powinno się korzystać z umiarem, zwłaszcza w okresie upałów. W przypadku wzmożonej ekspozycji na słońce (np. przy opalaniu się na wczasach), lepiej zrezygnować ze stosowania rośliny leczniczej. Zawarta w niej hiperycyna zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Dotyczy to zarówno stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego.
Sprawdź też, co na oparzenia słoneczne jest najlepsze i jak unikać przedawkowania słońca.
Leki naturalne z dziurawca mogą wchodzić w interakcję z farmaceutykami. Nie można ich stosować m.in. przy leczeniu chorób nowotworowych, walce z HIV i terapii antykoagulantami. Niewskazane jest łączenie z lekami psychotycznymi, przeciwlękowymi i wieloma przeciwdepresyjnymi (należy skonsultować to z lekarzem). Na skutek połączenia dziurawiec skutki uboczne może również wykazywać w postaci wystąpienia zespołu serotoninowego (nadmiaru stężenia związku). Objawami są m.in. niepokój, omamy, sztywność mięśniowa i drgawki.
Dziurawiec a antykoncepcja
Dziurawiec a tabletki antykoncepcyjne to złe połączenie. Roślina zawiera związki, które obniżają poziom estrogenów, a więc zmniejszają skuteczność kuracji antykoncepcyjnej. Przy stosowaniu obu środków może dojść do zapłodnienia.
Dziurawiec w ciąży czy można go stosować?
Kobiety w ciąży i matki karmiące powinny unikać samodzielnego stosowania dziurawca. Ewentualne stosowanie należy skonsultować z lekarzem. Dotychczas nie odnotowano pozytywnego wpływu rośliny na wydajność laktacji. Natomiast zespół serotoniny związany z nadmiarem związku w organizmie matki może pojawić się także u noworodka.
Sprawdź także, które zioła w ciąży są bezpieczne, a których lepiej unikać.
Dziurawiec - jak długo stosować?
Szacuje się, że kuracje przy użyciu dziurawca powinno się stosować przez 4-6 tygodni. Po tym czasie należy zrobić sobie kilkutygodniową przerwę.
Kiedy zbierać dziurawiec?
Ziele dziurawca zbiera się w początkowej fazie kwitnienia. Zakwita zwykle ok. 24 czerwca, czyli w okolicach święta św. Jana (stąd nazwa ziele świętojańskie). Sekatorem lub sierpem ścina się nadziemną część o długości do 35 cm.
Jak suszyć roślinę?
Ziele najlepiej suszyć w miejscu naturalnym zacienionym i przewiewnym. W takich warunkach łatwo suszy się i zachowuje swoje właściwości. Używając suszarni ogrzewanych, należy pamiętać, że temperatura suszenia nie może przekraczać 40°C.
Jak parzyć dziurawiec?
Ziele dziurawca najczęściej zaparza się jak herbatę.
Sprawdź także zioła na nadciśnienie.
Dziurawiec zwyczajny podsumowanie
Dziurawiec zwyczajny jest silnym, naturalnym i wszechstronnym suplementem diety. Należy korzystać z niego ostrożnie, w szczególności w letniej ekspozycji na upały. W przypadku przyjmowania wielu leków stosowanie lepiej skonsultować z lekarzem.
Źródła:
- Gałuszko M.; Cubała W. J.; Rola dziurawca w leczeniu depresji; Psychiatria 2005; 2(2):93-96.
- Senderski E.; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
- B-E van Wyk, Wink M.; Rośliny lecznicze świata; Wrocław 2004; MedPharm Polska.
- Schempp C. M., Ludtke R., Winghofer B., Simon J. C., Effect of topical application of Hypericum perforatum extract (St. John's wort) on skin sensitivity to solar simulated radiation, 2000; Photodermatol Photoimmunol Photomed. 16, 125-128.
- Łuczak A.; Nowak M.; Szałek E.; Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży; Farmacja współczesna; 2017;10: 140-146.